SİNGAPUR SÖZLEŞMESİNİN ARABULUCULUK ÜZERİNE ETKİLERİ SEMPOZYUMU İSTANBUL' DA GERÇEKLEŞTİ [6.12.2019]

TOBB ve Adalet Bakanlığınca düzenlenen Singapur Sözleşmesinin Arabuluculuk Üzerine Yansıması adlı Sempozyum İstanbul da gerçekleşti.

Sempozyuma Kozan Ticaret Borsasını temsilen Yönetim Kurulu Başkanımız İdris ÇEVİKALP katıldı.

Sempozyum da arabuluculuk sisteminin faydalarından bahsedilirken, Sayın M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU konuşmasında Türkiye’ deki 800 bin davanın yüzde 70 inin arabuluculuk yoluyla çözüme kavuştuğunu ve bunun çok büyük bir kazanç olduğunu dile getirdi.M. Rifat Hisarcıklının konuşması şöyle;

Arabuluculuk sistemi hızlı ve hesaplı

Yeni bir sistem olduğundan dolayı, yaygın kullanılmasının zaman alacağını bildiren Hisarcıklıoğlu, ancak arabuluculuk sisteminin standart dava prosedürlerine ve hatta tahkime göre daha hesaplı ve hızlı olması sayesinde, önemli bir büyüme potansiyeline sahip olduğuna dikkat çekti. TOBB Başkanı, “Dolayısıyla arabuluculuğun uluslararası platformlarda da zamanla öne çıkması beklenebilir

Bu konuda sizlerin görüşleri de, iş dünyamız için büyük önemde ve bunları da yakında takip edeceğiz” diye konuştu.

-Hukuk, ekonominin temel direği

Hukuk sisteminin sadece devletin değil, ekonominin de temel direği olduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu, “Hukuk güçlü olursa, insanların birbirine, kurumlara ve sisteme olan güveni artar. Adalet ve güven duygusu bir ülkede güçlüyse, o ülkenin ekonomisi de güçlü olur” dedi. İş dünyası olarak, her zaman şikâyet ettikleri konuların başında, aşırı dosya yükü sebebiyle, yargı sisteminin yavaş işlemesi bulunduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: “Adalet Bakanımız Sayın Gül, burada önemli yapısal reformlara imza attı. Alternatif çözüm yollarının devreye girmesini sağladı. Ben eskiden Polonya’ya gıptayla bakardım. Yılda 10 milyar dolar, yatırımcı sermaye çekerdi. Bize gelense ancak 1 milyar dolarda kalırdı. Sonra bizde de önce tahkim devreye girdi. Bunun da etkisiyle Türkiye’nin yatırımcılar nezdinde cazibesi arttı. Gelen doğrudan yabancı sermaye yatırımı arttı. Esasında, biz millet olarak, bu konuya yabancı değiliz. Asırlar önce bizim ecdadımız, bunu uygulamaya başlamıştı. Oda-Borsa Camiamızın temelini oluşturan Ahilikte, ticari ihtilafları Ahiler çözerdi. Sonra biz bunu unuttuk, Avrupa bizden alıp geliştirdi. Ben bu konuyu, neredeyse 15 sene önce ilk dile getirdiğimde, müthiş bir dirençle karşılaşmıştım. Hemen herkes karşı çıkmıştı. Ama yılmadan anlatmaya, savunmaya devam ettik. Ve nihayet bu hayalimiz gerçeğe dönüştü. Bunu başaran da Sayın Abdülhamit Gül Bakanımız oldu. Sağ olsun, bu işe sahip çıktı. Önce iş-işveren uyuşmazlıklarında, sonra ticari davalarda, arabuluculuk zorunlu hale getirildi.

Arabuluculuk sisteminin kullanımı her geçen gün arttı. 6 yılda buraya gelen dosya sayısı 1 milyona ulaştı. İş dünyamız için önem taşıyan, çalışma hayatına ilişkin konulardaki başvuru sayısıysa 800 bini geçti. Ve bunların %65-70’i, anlaşmayla sonuçlandı. Eskiden yıllar süren davalar, günler-haftalar içinde bitti. Yani adalete erişim hızlandı. Bu aynı zamanda, bir kazan-kazan yöntemi. Zira insanlar, zaman kaybından ve maddi anlamda kendilerini yıpratan uzun süreçten, yargı sistemimizse önemli bir iş yükünden kurtuldu.”

-Adalet duygusu güçlendi

Arabuluculuk sayesinde mağduriyetlerin azaldığını, adalet duygusunun güçlendiğini belirten Hisarcıklıoğlu, arabuluculuğun, toplumsal barışa da katkı sağladığını anlattı. TOBB Başkanı, “Bakın tek bir çarpıcı örnek vereyim. Şu ana kadar arabuluculukla, 730 bine yakın dosya, mahkemeye gitmeden çözülmüş. Adli yargıda, bir hakim başına düşen dosya sayısı, yılda ortalama 800 civarında. Demek ki, 6 yılda, 900 hakimimizi bu yükten kurtarmışız, 900 mahkeme daha az yapılmasını sağlamışız. İşte, uygulamadaki tüm bu güzel sonuçlar, yapılan reformun doğru ve yerinde bir adım olduğunu gösteriyor” dedi.

Oda-Borsa camiası olarak arabuluculuk sistemi için her türlü desteği verdiklerini bildiren Hisarcıklıoğlu, iş dünyasında yaygınlaşması için büyük gayret sarf ettiklerine değinde. Odalarda Arabuluculuk ve Tahkim Merkezleri açtıklarından ve TOBB ETÜ bünyesinde de Uyuşmazlık Çözüm Merkezi kurduklarından bahseden TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Zira bu konu, hem camiamız, hem de ülkemiz için önemli. Öte yandan, bizim uzun süredir dile getirdiğimiz bir diğer konuda, geçtiğimiz günlerde olumlu sonuçlandı. İstanbul Tahkim Merkezimiz, ticari uyuşmazlıklarda, Arabuluculuk ve Tahkimin birlikte kullanılacağı, yeni bir çözüm modeli hazırladı. Bu sayede, en geç 5 ayda, ticari uyuşmazlıklar mahkemeye gitmeden sonuçlanacak. Böylece iş dünyamız, hem daha hızlı, hem de daha ucuza, anlaşmazlıklarını çözmüş olacak. ISTAC Başkanımız Ziya Hocamızı ve aynı zamanda ISTAC Yönetim Kurulu üyesi Hakan Öztatar’ı, geliştirdikleri bu inovatif adımdan dolayı ayrıca kutluyorum” dedi.

İş dünyasından, yargı sistemine güçlendirecek her düzenlemeye tam destek

Mülkün temelinde adaletin bulunduğunu hatırlatan Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “Çok beğendiğim bir söz var. Adalet, kutup yıldızı gibidir. Yerinde durur. Geri kalan her şey onun etrafında döner. İşte bu yüzden, adalet terazisinin dengesini korumalıyız. Etkin, hızlı ve sağlıklı çalışması için gereken her adımı atmalıyız. Yine bu kapsamda, Sayın Bakanımızla önemli bir ilki daha yakında başlatıyoruz. İş dünyamız ile yargı camiamız arasında, diyalog ve istişarenin artırılmasını istiyoruz. Böylece birbirimizi daha iyi anlayacağız. Aramızda empati kuracağız. Sağolsun, Sayın Bakanımız burada da vizyoner yapısını gösterdi. İllerde toplantılar düzenlememizi istedi. Böylece iş dünyası ile yargı camiasını bir araya getireceğiz. Orada da, sizlerin fikirlerini, dinlemek ve bunlardan en iyi şekilde istifade etmek istiyoruz. İş dünyası olarak şuna inanıyoruz. Hukuk sistemimizi daha sağlıklı ve daha iyi işler hale getirme konusunda ne kadar başarılı olursak, ülkemiz ve ekonomimiz o kadar güçlü hale gelir. Dolayısıyla, Türk özel sektörü, yargı sistemini güçlendirecek, kapasitesini ve etkinliğini artıracak, her düzenlemeyi destekledi. Desteklemeye de, devam edecek.”